gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

Banko Nasıl Oynanır?

 

1. Oyun oynayabilmek için öncelikle sitenin üst kısmından giriş yapmalısınız.

2. Ekrana gelen daha önce açılmış banko salonlarında kendinize bir masa bulabilirsiniz. Bunun için istediğiniz banko salonunun üstüne tıklayınız. Ayrı bir pencere açılarak oyun oynayabileceğiniz masalar ekrana gelecektir.

3. Ekrana gelen masalarda “OYNA” yazılı butonlara tıklayarak o masaya oturabilirsiniz. Dört taraftada “OYNA” yazılı masalar boş masalardır. Dilerseniz bunlardan birine oturabilir ve karşınıza gelecek rakibleri bekleyebilirsiniz. Sistem masaya oturduğunuzda otomatikman davet yollayacak ve masaya oyuncu çağıracaktır. Dilerseniz “İZLE” isimli butonlara tıklayarakta bir masaya izleyici olarak katılıp oyunları izleyebilirsiniz.

4. Oyun oynamak için gelen davetlerden birini kabul ederek de o masada oyuna başlamak için hazır konuma gelebilirsiniz. Sohbet alanındaki “KABUL ET” butonuna tıklayarak daveti kabul edip masaya oturabilirsiniz. Dilerseniz “DAVETLERİ KAPAT” butonuna tıklayarak davetleri engelleyebilirsiniz.

5. Sol üst köşedeki ikonuna tıklayarak oyunlarla ilgili ayarlarınızı belirleyebilirsiniz. Dilerseniz buradan davetleri kapatabilir, özel mesajları almayabilir, sesleri kapatabilir veya size titreşim gönderilmesini engelleyebilirsiniz.

6. Bir masaya geçtikten sonra oyuna başlamanız için sizden OYUNA BAŞLA butonuna tıklamanız istenecektir. Masaya ilk gelen masanın yöneticisi olmaktadır ve masa ilgili ayarları yapabilmektedir. Eğer yönetici iseniz masa ile ilgili ayarları yapabilirsiniz.

7. Oyun ayarlarını görmek veya yönetici olarak değiştirmek isterseniz sol tepedeki “AYARLAR” butonuna tıklayınız. (Yenile butonunun yanındaki) Ekrana gelen pencerede oynun hangi puandan aşağıya doğru düşeceğini, puanların renkli/renksiz olarak ayarlanabilmesini ve oyunda bir oynuncunun hamle yapması için 60 saniyelik bir süre belirleyebilirsiniz. Masa ayarları kısmında oyuna katılabilecek oyuncuların seviyesini belirleyebilir, masayı seyircilere kapatabilir ve sohbetleri engelleyebilirsiniz. Yönetici değil iseniz o masanın oyun ayarlarını öğrenmek için yine bu ayarlara bakabilirsiniz.

8. Okey’de per yapıp açmak hedefken, Banko’da hem per yaparken hem de elinizdeki ceza toplamını düşürmeniz gerekir. Bankoda amaç, en az sayı ile oyunu tamamlamaktır.

 1. Ceza nasıl hesaplanır? Oyundaki cezaların hesaplanması, göstergenin rengine göre değişiklik gösterir. Ceza, elinizde ki per oluşturmayan taşların toplamının gösterge rengi ile çarpılması sonucu hesaplanır. Elinizdeki per oluşturmayan sayıların toplamı, gösterge sarı ise 2, mavi ise 3, kırmızı ise 4, siyah ise 5 ile çarpılır. Çifte giden oyuncu için mevcut renk çarpanlarına ek olarak cezalar 2 kat olarak hesaplanır.
 2. Eli bitiren oyuncu, yine gösterge rengine göre puan kazanır. Sarıda -20, mavide -30, kırmızıda -40 ve siyahta -50 puan alır. Aynı şekilde gösterge yapan oyuncu da, oyun bitişindeki gibi puan alır. Oyunu okey atarak bitiren oyuncu, normalde alacağı puanın 10 katını alır. Oyun oynanırken yanlışlıkla okey atan ya da elinde okeyi olup bir pere dahil olmayan oyuncular ise o renkteki bitişin 10 katı kadar ceza alırlar. Ayrıca, biten oyuncu, okey ya da çift ile biterse diğer oyuncuların cezaları 2 ile, hem çift hem de okey atarak biterse 4 ile çarpılır.
 3. Banko oyunları, en az 5 en fazla 10 el üzerinden oynanabilir. Her el 6 oyun puanı kazandırır. Yani 5’lik oyun 30 puan, 10’luk oyun ise 60 puan kazandırır.
 4. Banko oyunumuz genel olarak bu şekilde. Elbette, banko oyunu konusunda uzman olmadığımız için, bu oyunu reelde oynayan üyelerimiz kurallardaki eksiklikleri bugs at gamyun.net adresine bildirebilirler.
 5. Banko oyununda, elde kalan okeyler için de ceza verilmesi yönünde talepler var. Fakat, kişinin elindeki okey’in boşta olup olmadığını anlamak kolay değil. Her elinde okey olana da başkası bittiğinde ceza vermek ağır olacaktır, çünkü okeyi olduğu halde elinde per dahi olmayabilir. Eğer bunu anlayabilmek için güzel bir algoritma bulabilirsem, bu yönde ileride bir güncelleme yaparız, ama şimdilik bu şekilde.
 6. Önemli diğer bir nokta da, sadece taş attığınız andaki ceza değerleri oyun bitişinde baz alınır. Yani, oynadıktan (taş attıktan) sonra yaptığınız per değişiklikleri geçersiz olur. Bu nedenle, taş atmadan önce elinize son halini vermeniz gerekir. Ayrıca, herkese en az bir kez elini düzenleme şansı verebilmek için, oyunun durup başladığı elde oyunun bitirilmesine izin verilmez.
 7. Oyunun durup başladığı elde, herkes elini yeniden düzenleyebilsin diye bitmeye izin vermiyoruz. Fakat burada, kimi ben bitmiştim ama bu nedenle bitemedim diyor. İyi de, başkalarının bitmesine de izin verilmiyor. Normalde oyun durup tekrar başladığında, oynama hakkı A’da ise, sıra tekrar A’ya gelene kadar kimsenin bitmesine izin verilmez. Zaten, oyun başladığında ilk oynama hakkı da A’da olduğunda göre, ilk bitme hakkının da onda olması doğaldır. Bu arada elinize okey gelip bitebilir durumunda iseniz, okeye döndüğünüzden dolayı ceza yememenizi sağlayacağız.

9. Masadaki kullanıcı menüsüne yuvarlak alanın ortasına farenizin sağ tuşuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

10. Oyunda eğer eliniz bitti ise yere atacağınız taşı ortadaki taş çektiğiniz bölüme bırakmanız gerekmektedir. Eğer eliniz bitmiş durumda ise eliniz açılacak ve diğer oyunculara ıstakanız gösterilecektir. Kazanan oyuncu belirtilecek ve puanlar düşülecektir.

11. Sohbet alanını alt barda, ortadaki kulakçığı çekerek kullanabilirsiniz.

Esc tuşuna basınca da sohbet açılır ya da direk yazmaya başlanırsa sohbet edilebilir.

İlk kulakçıktaki konuşma balonu ikonu genel sohbet içindir.

Mesaj yazmak için sol alttaki barı, emoji paneli için sağdaki gülen surat ikonunu kullanabilirsiniz.

12. İkinci kulakçıktaki rakam, masa numarasıdır. Masadaki arkadaşlarınızla sohbet için burayı kullanabilirsiniz.

13. Genel sohbette ve masada sağdaki listeden istediğiniz kullanıcıya çift tıklarsanız, özel sohbet kulakçığı açılır.

Sağ tarafta isimlere basıp oyuncuların profillerine ulaşabilir, en sağfaki kutucuklardan aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

 • x: Profili kapatma
 • +: Arkadaşlık teklifi gönderme
 • Titreşim Gönderme
 • -: Kullanıcıyı Engelleme

İyi Eğlenceler :)