gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

Okey Nasıl Oynanır?

 

1. Oyun oynayabilmek için öncelikle sitenin üst kısmından giriş yapmalısınız.

2. Ekrana gelen daha önce açılmış okey salonlarında kendinize bir masa bulabilirsiniz. Bunun için istediğiniz okey salonunun üstüne tıklayınız. Ayrı bir pencere açılarak oyun oynayabileceğiniz masalar ekrana gelecektir.

3. Ekrana gelen masalarda “OYNA” yazılı butonlara tıklayarak o masaya oturabilirsiniz. Dört taraftada “OYNA” yazılı masalar boş masalardır. Dilerseniz bunlardan birine oturabilir ve karşınıza gelecek rakibleri bekleyebilirsiniz. Sistem masaya oturduğunuzda otomatikman davet yollayacak ve masaya oyuncu çağıracaktır. Dilerseniz “İZLE” isimli butonlara tıklayarakta bir masaya izleyici olarak katılıp oyunları izleyebilirsiniz.

4. Oyun oynamak için gelen davetlerden birini kabul ederek de o masada oyuna başlamak için hazır konuma gelebilirsiniz. Sohbet alanındaki “KABUL ET” butonuna tıklayarak daveti kabul edip masaya oturabilirsiniz. Dilerseniz “DAVETLERİ KAPAT” butonuna tıklayarak davetleri engelleyebilirsiniz.

5. Sol üst köşedeki ikonuna tıklayarak oyunlarla ilgili ayarlarınızı belirleyebilirsiniz. Dilerseniz buradan davetleri kapatabilir, özel mesajları almayabilir, sesleri kapatabilir veya size titreşim gönderilmesini engelleyebilirsiniz.

6. Bir masaya geçtikten sonra oyuna başlamanız için sizden OYUNA BAŞLA butonuna tıklamanız istenecektir. Masaya ilk gelen masanın yöneticisi olmaktadır ve masa ilgili ayarları yapabilmektedir. Eğer yönetici iseniz masa ile ilgili ayarları yapabilirsiniz.

7. Oyun ayarlarını görmek veya yönetici olarak değiştirmek isterseniz sol tepedeki “AYARLAR” butonuna tıklayınız. (Yenile butonunun yanındaki) Ekrana gelen pencerede oynun hangi puandan aşağıya doğru düşeceğini, puanların renkli/renksiz olarak ayarlanabilmesini ve oyunda bir oynuncunun hamle yapması için 60 saniyelik bir süre belirleyebilirsiniz. Masa ayarları kısmında oyuna katılabilecek oyuncuların seviyesini belirleyebilir, masayı seyircilere kapatabilir ve sohbetleri engelleyebilirsiniz. Yönetici değil iseniz o masanın oyun ayarlarını öğrenmek için yine bu ayarlara bakabilirsiniz.

8. “Oyuna Başla” dedikten sonra oyun başlar ve 4 oyuncununda kullanıcı adı ekranda belirir. Masada oturuş sırasına göre kullanıcı adları masada yer alır. Buna göre;

 1. Oyun sırası kimde ise o kişinin kullanıcı adı turuncu yanar. Oyundaki oyuncuların puanları kullanıcı adının yanında yazar ve oyun süresi sıra oyuncuya geldiğinde nick’in üzerindeki sayaçta geri sayar.
 2. Sol taraftaki oyuncudan taşı ıstakanın sol üstündeki lacivert kutu olan alandan alabilirsiniz. Taşı oradan almak için önce taşa farenin sol tuşu ile tıklayıp ıstakada istediğiniz bir yere yine sol tuş ile tıkladığınızda, taşı oradan almış olacaksınız.
 3. Ekrandaki ıstakada taşları oyuna uygun bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Sağ tıklama ile per seçebilir, taşları beraber taşıyabilirsiniz. Taşları yerinden oynatmak için önce taşa farenin sol tuşuyla tıklayıp daha sonra koymak istediğiniz yere tıklayarak taşları dizebilirsiniz.
 4. Taşların dizili olduğu yerdeki açık olan taş okeyi belirtir. Okey buradaki taşın bir üstüdür. Örneğin şekildeki okey turuncu 10’dur.
 5. Gösterge: Örneğin resimdeki masada, oyun başladığında elinizde turuncu 9 varsa ortadaki turuncu 9’un üzerine taşıyarak gösterge yapabilirsiniz. Böylece diğer oyunculardan 1 puan düşer.
 6. Çift tıklayarak jokerinizi ters çevirebilirsiniz. Özellikle okeyiniz varsa yanlışlıkla yere atmamak için bu yola başvurabilirsiniz.
 7. Taş çekilen alan burasıdır. Oyun sırası size geldiğinde dilerseniz sol taraftaki oyuncunun attığı taşı dilersenizde ortadan taş çekebilirsiniz. Ortadan taş çekmek için önce ortadaki dizili taşların üstüne tıklayınız, daha sonra ıstakanızda koyacagınız yere tıklayınız.
 8. Taşı atacağınız yer ıstakanın üstünde sağdaki lacivert kutudur. Her oyuncunun sağ tarafında attığı taşlar yer alır. Diğer oyuncularında attığı taşları oyuncuların sağ tarafındaki taşlara bakarak görebilirsiniz. Farklı bir yere taş atamazsınız, ancak oyunu bitirdiğinizde son taşı ortadaki taş çektiğiniz yere bırakabilirsiniz.
 9. ÇİFT” yazan tuşa oyunun herhangi bir anında tıklarsanız çifte gitmiş olursunuz ve diğer oyuncular bunu görebilir. Çifte uygun taşlarınız yoksa sistem hata verip bunu engelleyecektir.
 10. Oyundaki hamleyi yapmak için eğer masada süre belirlendi ise 1 dakika içinde hamle yapmanız gerekir. Eğer bu süre içinde hamle yapılmaz ise sistem otomatikman yere bir taş atacak ve sizin yerinize oynayacaktır. Eğer uzun süre hamle yapmaz iseniz bir süre sonra oyundan atılırsınız.
 11. Masadan ayrılmak için sağ tepedeki X ikonunu kullanabilirsiniz.

9. Masadaki kullanıcı menüsüne yuvarlak alanın ortasına farenizin sağ tuşuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

10. Oyunda eğer eliniz bitti ise yere atacağınız taşı ortadaki taş çektiğiniz bölüme bırakmanız gerekmektedir. Eğer eliniz bitmiş durumda ise eliniz açılacak ve diğer oyunculara ıstakanız gösterilecektir. Kazanan oyuncu belirtilecek ve puanlar düşülecektir.

11. Sohbet alanını alt barda, ortadaki kulakçığı çekerek kullanabilirsiniz.

Esc tuşuna basınca da sohbet açılır ya da direk yazmaya başlanırsa sohbet edilebilir.

İlk kulakçıktaki konuşma balonu ikonu genel sohbet içindir.

Mesaj yazmak için sol alttaki barı, emoji paneli için sağdaki gülen surat ikonunu kullanabilirsiniz.

12. İkinci kulakçıktaki rakam, masa numarasıdır. Masadaki arkadaşlarınızla sohbet için burayı kullanabilirsiniz.

13. Genel sohbette ve masada sağdaki listeden istediğiniz kullanıcıya çift tıklarsanız, özel sohbet kulakçığı açılır.

Sağ tarafta isimlere basıp oyuncuların profillerine ulaşabilir, en sağfaki kutucuklardan aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

 • x: Profili kapatma
 • +: Arkadaşlık teklifi gönderme
 • Titreşim Gönderme
 • -: Kullanıcıyı Engelleme

İyi Eğlenceler :)