gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

BLOG

(A)(Ş)(K)'IN Bedenimizdeki Raksı !!!!!!!!

28 Haziran 2020, 15.01
A- A+

Bir anlık zevk için göz ardı ettiğimiz, bana birşey olmaz deyip umursamadığımız, kulaktan dolma bilgilerle zihnimizin bir köşesine tıkıp bilmezden   geldiğimiz  ama aslında çok çok önemsememiz gereken gerçekler vardır.Tesadüfen okuyup ya da bilinçli bir şekilde araştırdığımızda kanımızı donduran gerçekler.

Başlığı görünce birçoğunuz tahmin etmiştir konuyu.A(spartam), Ş(eker) ve K(afein)in nerde, hangi içerikte işbirliği halinde olduğu malumunuz.Gazlı içeceklerden söz ediyorum tahmin ettiğiniz gibi.


Yemeklerimizde, sohbet meclislerindeki muhabbetlerde, ikramların beraberinde sunulan asitli içeceklerin  (faydaları zaten yok da)  zararları neler  diye hiç düşündünüzmü? Zararları yadsıyamıyacağımız derecede o kadar  büyük  ki, ben olayın o boyutuyla ilgileniyorum direkt. Kimyasal koruyucuların vücudumuzda yaptığı tahribatlar inanılmaz ölçüde.Belkı bunların etkilerini kısa vadede hissedemiyoruz ama uzun vadede verdikleri hasar boylarından büyük..

İçlerindeki asit kemiklerimizin erimesine yol açarken günde içilen 2 bardak gazlı içeceğin hücrelerimizi 6 yıl yaşlandırdığını okuduğumda inanamadım açıkçası..Ergenlik dönemindeki genç kızların regl dönemlerinin erken başlaması da bu gazlı içeceklerın eseriymiş. Kız annelerinin dikkatine!!!!


Güzelim dişlerimizdeki  çürükler, obezite, karaciğer yağlanması, bazı kanser türleri, hatta kalp hastalıkları bu içeceklerle yakından ilintili.Çağımız insanının en büyük dertleri tansiyon, şeker, ve kolesterollarındaki artışlar değil mi? Bakın bir çevrenize bunlardan şikayet etmeyen kaç kişi kalmış acaba? Hal böyleyken sadece boğazımızdan gecerken bizi serinlettiği için içmeye devam ettiğimiz bu gizli düşmanı artık def etmenin zamanı gelmedi mi?

Aslında bloğu yazma konusunda  ilham veren evdeki bebiş oldu.Can paremiz, ballı lokma tatlımız smile Resmi  Ailenin ilk torunu.1 Ay sonra 3 yaşına basacak.Geçen  maaile sofradayız.Hanfendi de mama sandalyesinde sofradaki yerini aldı.Annesinin de yardımıyla biraz dökerek biraz saçarak birşeyler yemeye çalıştı. İtiraf etmeliyim yemekte gazlı içecek de vardı.Kızımdan tatlı tatlıda olsa zılgıtı yedim.smile Resmi ''Biz'' dedi ''eve sokmuyoruz.Karşısında içerek ona örnek olmuyoruz.Hayatımızdan tamamen kola vb içecekleri çıkardık.Ayran için....Elde sıkılmış portakal, mandalina için. Bu meretleri içmeyin'' dedi. ''Hele ki anne sen bir kimyacı olarak kimyasal koruyucuların zararlarını en iyi bilen biri olarak bunları eve ve dolayısıyla vücuduna alıyorsan söyleyecek lafım yok anneeeeee'' dedi. Hahhhh al işte sana eleştiri...Haksızmı çocuk? Değil tabi...Derin, derin değil; öylesine, yüzeysel bile  araştırıp okuduğumda  öyle çok hak verdim ki ona...Bir daha anladım ki akıl yaşta değil baştaymış


******************************************************************************************************

Bi dakka telefon çalıyor...Devam edeceğim bloğuma.Söyleyeceklerim bitmedi. Ayrılmayın benden...smile Resmi

*******************************************************************************************************

Eşimdi arayan..Varmı bir isteğin diye sordu iş çıkışı...Bir ekmek dedim ve bir ayran.....

Sağlıkla kalın...

Not;hanfendi(doğrusu hanımefendi)
Kulağıma daha esprili geldiğindendir yanlışı kullanmam:)))))))

YORUMLAR

03 Temmuz 2020, 13.03
Bugün Zerryanın doğum günü.Koca bir ömür var geride kalan.Bundan sonrası meçhul.Umarım herkese de bana da Allah sağlıklı bir yaşam sunsun geriye kalan ömrümde.Tüm yaşamım boyunca, hep adil,demokrat, iyiliksever,güven veren bir birey olmaya çalıştım.Her şeyin en güzelini önce çevremdekiler için diledim.Topluma yararlı iki evlat yetiştirmek için elimden gelen her şeyi yaptım.Birilerini kırmak ya da incitmek asla arzu etmediğim şeyler oldu tüm hayatım boyunca

.Sanal alemde de bunu yapmaya özen gösterdim.Ancak, kendim hassas bir dönemde incinirken (yanlış anlamalara bağlı olarak)ben de birilerini incittim.Hatayı herkes yapar.Özür dilemek erdemli insanlara özgüymüş.Kendimle yüzleşip hesaplaştığımda kötü anılarım  olsun istemiyorum sanal da olsa bulunduğumuz platform.Yazılarımı okuyan , yorum yapan herkese bu özel günüm vasıtasıyla bir kez daha teşekkürlerimi sunarken, ZEYTİN DALI UZATMAK İSTİYORUM KIRDIĞIM KİŞİLERE...
05 Temmuz 2020, 02.13
   Önemli bir konuya parmak basmışsın ama gazsızlarının da bir farkı yok ki.Buzlu çayların içinde de yahut ayran demişsin trans ürünlerden elde edilen ayran.Gıda değil sağlığımız  için pimi çekilmiş bomba gibi hepsi.böylesi toplumsal bir konuya el attığın ve dikkat çektiğin için teşekkürler.
05 Temmuz 2020, 14.04
Çok çok çokkkkkk haklısınız ANT-2.....Aslında gazlı içeceklerin zararlarını sayarken, alternatif olarak sunduğum ayranın da hazırlanma şeklinin ne derecede önemli olduğu detayını es geçmişim..Ayranın ülkemize has bir içecek olduğu kesin de;elbette geleneksel usulle olandan yana kullanmalıyız tercihimizi...Yoğurda su ve tuz ilave ederek yaptıgımızda bir sorun yok.Amaaaaa fabrikasyon olanlarda bağırsak dostu olan bakterilerin bulunmaması yanında süt endüstrisinin atık ürünlerinin ve hatta jelatinin de ilavesiyle içerik olarak gerçek ayrandan uzaklaştıkları gerçeğini de vurgulamak gerekmektedir.

Bloğumu okuyup farklı bir bakış açısıyla yeni bir açılıma sebep oldugunuz için kutluyorum sizi. Sağlıkla ve huzurla kalın....
21 Aralık 2020, 09.38
Günümüz hastalığının ve obezitenin en büyük sebebi gazlı içecekler ve fast food türü yiyeceklerdir bunlardan mümkün olduğunca uzak durduğum gibi ailemide uzak tutuyorum bunların yerine evde yapılan yoğurt ve ayran tüketimi taze sıkılmış meyve suyu hep tercihimiz olmuştur. Su içmekte vücudumuz için önemlidir canınız bir bardak asitli içeçecek istediğinde iki bardak su içmeniz size ve vücudunuza daha faydalı olacaktır . Su hayattır  kabız olmayı önler,sindirim sistemini çalıştırır,cildinizi tazeleştirir ve güzelleştirir onun için bol bol su içmek ve asitli içecekleri hayatımızdan biran evvel çıkarmamız gereklidir ..
Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın