gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

BLOG

İlgi Dayağı

03 Mayıs 2021, 02.49
A- A+

Evet dürtmeye devam. 

   İlgi budalası nedir? İlk ve tek kaynağım sözlükten olacak, eski sözlükçü tayfadan biri olarak, bakalım bakalım sözlükte bu nadide kişilikler için neler söylenmiş. Biraz derleyip toplanmış haliyle yazsam kızmazsınız değil mi, çünkü adresimiz belli.

   Yanlışlıkla gereğinden fazla ilgi görüp buna alışmış ve bunun bağımlısı haline gelmiş insan türü. Dozu eksikliğinde afallayıp sersemleşmeleri ve bunalıma girmeleri mümkündür. Suçlanmaya gelemezler aksine sürekli tebrik edilmeyi beklerler (ör: Tebrik ederim nefes alabiliyorsun, ooo tebrikler adımların harika!) Sevimli çözüm ise kıymetli bir sözlükçü arkadaştan gelmiş ki bunun espri olduğunu belirtmeye gerek yoktur diye umuyorum. En sağlam çözüm; dayak. Gerek çevremizde varlığını ortaya atan gerek denk geldikçe gördüğümüz, duyduğumuz ve bildiğimiz insan türünden bahsettim buradan. Onlarla her yerde her an karşılaşmanız mümkündür. Siyasetçi tabanından dahi örnek vermek mümkün ancak biricik oyun ve eğlence sitemizi büyük başlarla derde sokmak istemediğimizden küçük başlı örneklerle ilerleyelim.

Başta da özellikle "yanlışlıkla" olduğunu belirttim. Bunun nedeni ilgi budalası, sözlük tabiriyle ilgi manyağı kişilerin ilgiyi haketmedikleri yönünde olduğundandır. Bu yüzden; yanlışlıkla.

Haketmek ile haketmemek meselesi:

Haketmekten kasıt, kişilik/karakter ve yetenekleriyle o değere layık olmaktır. Es kaza değil de -ilgi gösterenler tarafından- bile isteye ilgi görmeyi gerçekten hakeden kişiler alçakgönüllüdürler ve genelde geri planda durmayı tercihten öte huy edinmişlerdir.
Haketmemekten kasıt ise bunların hepsine sahip olup ya da hiçbirine sahip olmadan da yukarıdaki olayı yaşamaktır. Yetenekli ilgi budalaları da vardır. Hem yetenekli olup hem de budala olmanın farkını da siz düşünür müsünüz, yani, o derece...
(Okuyana karışık gelirse, yetenek ve ilginin zıt yönde hareket ettiğini -en azından kişisel görüşümün bu yönde olduğunu- örneklerle açıklayayım.)

Mahalleden dedikoducu bir teyzenin ya da zamcı bir esnafın ilgi görmesi onların saygıdeğer yetenekte oldukları anlamına gelmez. Sözkonusu; dedikodu ve zamlar. Olumsuz davranış örnekleri. Bu örnekler, yanlışlıkla ilgi görmeyle ilgili.
Ressam bir teyze ve müzisyen bir esnaf, saygıdeğer yeteneklerle donatılmış olup hakettikleri ilgiyi görmemeleri onları yeteneksiz kılmaz, istense (görememeleri) dahi. İgisiz kalmaları ve unutulmaları için çabalansa dahi. Geri planda durmak yerine ilgi görmek için canla başla yetenek sergilemeleri ise; üzgünüm ama, benim nazarımda onları ilgi arsızı saydırır. Saydırırım da. Örnek sanat üzerinden olunca, umarım, konu sanatın değeri ve önemine uzanmaz. Korkuyorum tanrım!
Hey, sitenin sarı kafalı kızı ile dar paçalı nargileci oğlanı; bu söylemlerim sizleri de ilgilendiriyor.

Şimdi de -konudan bağımsız- kalın puntolu yeri açıklayayım. Bir karikatürde gördüm galiba. Olay şu. Olay örgüsünde öğrencilerine karşı "yani" dememeyi alışkanlık haline getirmiş bir öğretmen karikatürü. Ona göre "yani" diyerek açıklamada bulunmak hakaret sayılırmış. Ne yücegönüllü davranış türü! 

Okuduğunuz gibi, bol iç sesli tek çözümlü bir kişilik özelliğini anlatan bir yazı.
YORUMLAR

23 Mayıs 2021, 01.44
Otherand, bu bloğuna geç yorum yapmam, yapışkan kâğıdı şimdi gördüğüm içindir. Rüzgâr, perdeyi kim bilir hangi gün duvarın irice bir kenarına biriktirmişse artık…. Bugün uyandığımda, ayağım takılıp yere düşerken, etekleri yerlerde sürünen perdeye tutundum. Tutunmasaydım, yerde dikili olan hiltinin ucu gözüme girecekti belki de. Korniş koptu kâğıdı öyle gördüm. Artık derdimi anlattığıma göre yorumuma başlıyayım.
 
‘’Şimdi de -konudan bağımsız- kalın puntolu yeri açıklayayım. Bir karikatürde gördüm galiba. Olay şu. Olay örgüsünde öğrencilerine karşı "yani" dememeyi alışkanlık haline getirmiş bir öğretmen karikatürü. Ona göre "yani" diyerek açıklamada bulunmak hakaret sayılırmış. Ne yücegönüllü davranış türü!
Okuduğunuz gibi, bol iç sesli tek çözümlü bir kişilik özelliğini anlatan bir yazı.’’

Karikatürize ettiğin bu durum benim bloğumdan alıntıladığın bir kesit. Bana bir şeyler mi demek istiyorsun? Bloğundaki üst satırlarda, bu ‘yani’nin çapında dolaştırdığın ve sanırım bana atfettiğin budalalılığı aslında nasıl gerekçelendirmeler ile bana ait bir çıktı olarak sonuçladığını merak ettim. Budala olduğumun farkındayım ama bunu ne senin ne de bir başkasının idrakinin tanıyabileceği bir standarda hiç çekmedim ki? Kendi özelimde yaşadığım, ömrüm boyunca dünyada herhangi bir nesneye zararının dokunmasına müsaade etmeyeceğim budalalılığımı bana hangi verilerle kanıtlamak istersin diyerekten yorum yapma ihtiyacı hissettim. Bu soruma beyaz bayrak açtıracak bir cevap bankasına sahip olduğunu varsayarak..

Şu da elimde kaldı ama sormadan edemeyeceğim. Yazdığım blogta işlediğim konuyu ‘’Olay örgüsünde….’’ diye tanımlamışsın. Beni o kadar ki o kadar hiç tanımaman bu tanımlamayı yapmana neden engel olamadı ki?¿ Bunu bana direkt de sorabilirdin.

Aslında buraya tam da bana özgü olan şu: ‘Beni işlediğin bu bloğunda, bu bloğu yazman esnasında ve öncesinde nevrotik küllere maruz kalan loblarındaki sulara karakteristiğimin kare kodunu yazmayı seçerek kişiliğimi analiz etmene ve bu analizlerinden çıkarıp yapıştırdığın bu yapay bandrollerine umursamış gibi mi cevap vermemi istersin, yoksa umursamış gibi görünerek seninle hiç anlayamayacağın şekilde dalga geçeceğim cevap anahtarlarıyla doldurduğum bir yorum yapmamı mı istersin’ diye aslında çokta gerçekçi olacak bu sorunun değişik türevleriyle başlamam gerekiyordu. Ama bunu yapamadım. Çünkü biraz önce, bugünümün özelinde oluşa gelen kendime olan saygısızlığımı uygulama mecburiyetimi/görevimi tam olarak yerine getiremedim. Boşa çıkardığım okeyle bin puan almak yerine perden attığım taş ile 100 aldım. Siyah elde bunu iki kere yapamadım maalesef. Bu yüzden: kendime olan saygısızlığımın hem devam etmesi için hem de eksi bin puana birimlediğim bu paragrafın yukarısındaki satırlar ile sana hitap etmeyi uygun buldum.

24 Mayıs 2021, 18.43

nE? O zaman aynı karikatürden bahsetmişiz. Ayrıca daha neler, senlik durum yok
Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın