gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

BLOG

Yaş yetmiş iş bitmiş mi?

07 Temmuz 2021, 19.41
A- A+
Yaş otuz beş yolun yarısı eder
Dante gibi ortasındayız ömrün
Delikanlı çağımızdaki cevher
Yalvarmak, yakarmak nafile bugün
Gözünün yaşına bakmadan gider…
                                           Cahit Sıtkı Tarancı

Dillere pelesenk olmuş bir şiir. Şairin mısralarından yola çıkarsak 70 yaş civarındakiler için tehlike çanları çoktan çalmaya başlamış bile…Genel bakış açısı da öyle aslında…

Yaşlı kapsamına giren insanların köşelerine çekilip, artık işe yaramaz, üretemez, öğrenemez gibi saçma fikirlere kapılıp; yakınlarına hatta topluma birer kambur olduklarını düşünmeleri çok yersiz ve gereksiz bir düşünce kanaatimce.Bunun böyle olmadığına dair öyle çok örnek var ki dünyada..Mimar Sinan mesela Süleymaniye camisini 70 yaşında, Selimiye camisini de 86 yaşında yapmış. Şimdilerde yaşamış olsaydı köşesine çekilip ''unumu eledim eleğimi astım''  deyip geri kalan ömründe artık yapacak önemli bir işi olmadığını mı düşünecekti? Ya da başka bir ifadeyle kendi kendini kızağa mı çekmiş olacaktı? ))))) Öte yandan;  ünlü Alman yazar Goethe en ünlü eseri olan Fausta’yı 18 yaşındayken yazmaya başlamış. Eser; şeytanla iddiaya giren bir adamı konu almakta. Ancak 83 yaşında iken bitirmiş bu eserini yazar.…Görüyorsunuz ki ; ben artık yaşlandım ,benden bu kadar deyip bir köşeye atmamış eserıni. Azimle sonlandırmış yaşını bahane etmeden. Otello operasını besteleyen İtalyan bestekar Verdi de örnek verebileceğimiz ünlü insanlardan biri. Opera; William shakespeare’in ayni isimdeki oyunundan uyarlanarak yazılmış 4 perdelik bir eser. Bu bestesini kaç yaşında yapmış biliyor musunuz Verdi . Tastamam 71 yaşında .Kısacası hiçbirinin yaptığı iş sıradan değil. Yaşlarının ardına sığınıp pes de etmemişler hiçbiri.

Örnekleri çoğaltmak mümkün..


En etkileyici örneklerden bir diğeri de Lev Tolstoy.Rus yazar. Çok önemli bir yapıtın. Savaş ve Barış romanının yazarı.


Yaklaşık 150 yıl önce 7 yaşındaki oğlunu kaybedince büyük bir umutsuzluğa kapılmış. Hayata küsmüş. O zamanki derneklerden biri belki bir teselli olur, belki bir nebze acısını hafifletir umuduyla kendisine bir bisiklet hediye etmiş. Tolstoy bisiklet sürmeyi bilmiyormuş. Komşularının hayret dolu bakışları arasında , düşe kalka bisiklet sürmeyi öğrenmiş. Kaç yaşındaymış biliyor musunuz bu olay gerçekleştiğinde. 67 yaşında. İşin özü şu. Yaşlandım, artık işe yaramam ya da filan şeyi yapmak için geç kaldım diyenler ‘’Tolstoyun bisikleti’’ kavramını dikkate alsınlar. Önemli olan, saçlardaki aklar değil ya da yüzdeki kırışıklıklar. Önemli olan ‘’hiçbir şey için geç kalmış olmadığımız’’ gerçeğini hangi yaşta olursak olalım benimsemiş olmak. Başkalarının bize layık gördüğü hayatı değil. Kendi arzu ettiğimiz hayatı yaşamak. Pes etmeden, her şeyden elimizi eteğimizi çekmeden ve hedeflerimiz ve hayallerimiz konusunda geç kaldığımız inancına kapılmadan bize bahşedilen ömrü; hiçbir zaman mücadeleyi elden bırakmadan yaşamak.

Tolstoy’un bisikleti metafor niteliğinde. Söz olmaktan çıkmış felsefeye dönüşmüş hatta. İnsanlığa verdiği mesaj çok, çok önemli. Uzun yılar boyunca da önemini koruyacağına inanıyorum. Yazarın bisikleti ve verdikleri mesaj o denli önemli ki Moskova’da yaşadığı ve şimdi bir müze haline getirilmiş olan evinde o bisiklet sergilenmekte.(Yani bisiklet deyip geçmemek lazım)

Not: Bizim insanımızdan örnek vermeden bu yazı bitmez. Bitmemeli. Çok değil kısa bir süre önce sosyal medyada bir haber yer aldı sıklıkla. X kişi yıllar önce maddi imkansızlıklar yüzünden tıbbiyenın 4. Sınıfından ayrılmak zorunda kalmış. 25 yıl boyunca fırıncılık yapmış. Sonra aftan faydalanıp geri devam etmiş tahsiline kaldığı yerden.. 50 kusur yaşında da doktor ünvanını alıp görev için kollarını sıvamış. 


Kıssadan hisse: hayatta hiçbir şey için geç kalmış sayılmayız Yeter ki o azim ve istek içimizden eksik olmasın…

YORUMLAR

07 Temmuz 2021, 22.31
Öncelikle teşekkürler;
Oda birşey mi?:) Öz ağabeyim 63 yaşında avukat oldu. Siyaset yüzünden  tıp ve hukuk fakültelerinden atılmıştı ve azmedenlerden oldu :)
08 Temmuz 2021, 07.01
Kim bilir daha ne çok  yaşamlar  vardır ders alabileceğimiz, örnek gösterebileceğimiz sayın MetiBeyoglu... 
Renk kattınız. Teşekkürler.
08 Temmuz 2021, 09.57
Sanatçının ya da bilim insanının üretmeye devam etmesini azim olarak yorumlamak yanlış. 

Lavoisier, giyotine giderken Matematikçi arkadaşı Langrange'i yanına çağırır: "Kafam sepete düştüğünde gözlerime bak. Eğer iki kere göz kırparsam, insanın kafası kesildikten sonra bir süre daha beyin düşünmeye devam etmekte demektir." der.

Şimdi bunu azim olarak mı yorumlayacağız.

Bu azim değildir. Bu üretmektir.

Azim için hedeflerinize giden yolda çıkan engellere karşı koyduğunuz tavır vardır. 

Verdi 71 yaşında beste yapınca ''azmettim başardım'' mı dedi. 

Ülkemizde eline kalem alanların en büyük sorunlarından birisi de budur maalesef. Kavram karışılıklığı.Elmayı anlatmak isterken üzümden örnek vermek. Elma ağacını sulamak lazım bak üzüm bağının da su ihtiyacı var demekle bitkinin suya olan ihtiyacını anlatamazsınız. 

Elif Ata'nın yazısından (https://elifata.comsmile Resmi20smile Resmismile Resmismile Resmi8/) etkilendiğiniz ve hatta örnekleri oradan birebir aldığınız aşikar ama orada anlatılmak istenen azim değildi maalesef. Evet Tolstoy'un bisikleti bir azim örneğidir ama verilen diğer örneklerin azimle alakası yok. Elif Ata'nın yazısında da o örnekler azim için verilmemişti zaten. Yaşlılık ve Covid nedeniyle 65 yaş üste getirilen kısıtlamaya bağlamıştı.Şimdi olsaydı bu insanlar bu eserleri yapamayacaktı diyerek biraz ironi yapmıştı.

Azim başkadır,üretmek için zaman tanımamak başkadır.

Yazı güzel başlamış ama anlatılmak istenen tam oturmamış.


08 Temmuz 2021, 10.46
Verilen örnekler  biraz okuyan, araştıran, bilime ve sanata ilgisi olan herkesce bilinen örnekler.Amatör ce yazilan yazilarda  giriş gelişme ve sonuc bölümlerinde herkes ayni basarıyı yakalayamayabilir.Asıl yanlış olan kalemin ortada birakilmasi))) 

Zaman ayırıp okumuşsunuz  teşekkürler...
08 Temmuz 2021, 11.17
''Verilen örnekler biraz okuyan, araştıran, bilime ve sanata ilgisi olan herkesce bilinen örnekler.''

Hala kavramları karıştırıyorsunuz:)

Ben bu örnekleri kimse bilmez nereden buldunuz demedim. Bir yazıda bire bir olarak verilen örnekleri kibarlık gösterip ''araklamışsınız'' bile demedim.

Verdiğiniz örnekler azim ile örtüşmüyor dedim. Bu örneklerin herkes tarafından bilinip bilinmediği tartışma konusu değil.

Okuduğunuzu anlama konusunda azim göstermenizi temenni ederim.

Ayrıca;

Yazının amatörce yazılmış olması ona yanlış yapma hakkı vermez. Azim anlatırken sanatsal üretime yönelik örnekler vermeniz sizin azimi bilmediğinizi gösterir. Bilmiyorsanız öğrenirsiniz.Cehalet mazeret değildir.

Siz yazmak için azmedin.Önünüzdeki duvarı azimle delmeye çalışın.Kolay bir duvar değilimdir,umarım delebilirsiniz...
08 Temmuz 2021, 12.59
Blog altında karşılıklı söz düelloları hiç tarzım değil. Çok teşekkürler sayın agresif vesile oldunuz azmi üretmeyi, ikisi arasında ilişki olup olmadığını öğrendim.Bilmemek ayıp değil, cahil!!!!! kalmak ayıpmış.

Haa bi de duvarlar  hiç ilgi alanımda olmadı....Delinme riskiniz  yok yani:)))
11 Temmuz 2021, 22.09
 Sevgili zeRRya, ben yazınızı ve mesajınızı çok beğendim. Yazarken emek vermişsiniz ve özen göstermişsiniz. 517 kelimeyi itina ile yan yana getirirken bir kelimenin kullanılışına takılarak tüm yazının değersizleştirilmesi bana hakkaniyetli gelmiyor. Kaldı ki 18 yaşında başladığı bir eseri 83 yaşında sonlandıran bir yazar için zaman dilimi göz önüne alındığında  aradan geçen 65 sene boyunca aynı esere yoğunlaşmaya çalışmak "azim" kavramına hiç de ters düşmüyor. Elinize emeğinize sağlık. 
12 Temmuz 2021, 08.42
Ladin06.....Geçmişte birçok blog yazısına imza atmış birisi olarak yazdıklarınız beni çok mutlu etti.Bir yazınızın sonunda demişsiniz ki  “Bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir!”.Fazla da söze gerek yok. Sağlıcakla kalın....
14 Temmuz 2021, 13.06
Dokuz kitaptan sonra, king oynamaya başladım. "İş bitmiş"se tatil mi başlar...
14 Temmuz 2021, 15.01
İş bitmişse değil Luebecker; işten yorulunca tatil başlar....Saygılar.
15 Temmuz 2021, 18.28
Elinizdeki eleğin ne işe yaradıgını unutup ya da boş verip  duvara astıgınız an da bitiyor iş aslında ve bana göre bunun yaşla alakasıda yok üstelik. Kalemde böyle bakın... Bazen ne işe yaradıgını unuturda insan, salt birini yaralama amaçlı var olduğunu sanırda o kalemin, acımasızca yazar ha yazarsmile Resmi

Birileri yazı yazmış, cahilmiş... Hangimiz değiliz ki cahil? Ben cahil değilim diyebilecek yüreğe sahip olanınız var mı aranız da?  Cidden merak ediyorum. Birilerini cahil diye yaftalarken, bizden daha ilerde olan birinin karşısında cehaletimiz su götürmezken üstelik..

Güzel güzel yorum yaparken nedendir. Bak bunu da şuradan almışsın deme gereği duymamız? Ben enayi yerine konmuş gibi hisediyorum kendimi kardeşim şeklinde bir düşünceyse sizi buna iten. Orada bir mesaj kutusu var gidip kibarca uyarmak daha yerinde olmaz mı?

Misalen cahil ben... Bahsi geçen  Elif Ata'nın yazısını okumamıştım. Şimdi bu yazı sayesinde o örnekleri görmüş oldum.. Bu; bu kadar korkunç bir durum mu? Yazanın eline saglık okuyanların gözlerine kutlarım yazıyı ...
15 Temmuz 2021, 23.43
Buz_ve_Ateş.....
Yorumunuz onaylandıgında ev haricindeydim. (Hastanedeydim yazarsam bu defa da duygu sömürüsü yapıyorsun derler :))))))
Tekrardan sakin kafayla okumak istedim yanıtlamadan önce. Bir kişinin yazısını ya da bir bölümünü araklamak demek onu copy_paste yapmaktır bana göre. İkimiz farklı konularda yazmışız verdiğimiz mesaj farklı. kurdugumuz cümleler farklı. Yaptıgımız açıklayıcı kısımlar farklı. O yüzden es geçiyorum onları. 

Olumlu yaklaşımınız ve hassasiyetiniz beni çok mutlu etti. Nasılsa sanal deyip saldırmak kolaydır.Zor olan yapıcı olmaktır ki sizin bunu fazlasıyla başardıgınızı görüyorum.Kişiler doktor, mühendis, öğretmen hatta avukat olabilirler. Asıl zor olan insan sevgisini yüreğimizde hissetmektir. 

Çok teşekkür ediyorum zaman ayırıp okudugunuz için....
 

16 Temmuz 2021, 00.46
                     Merhabalar selamlar sayin zeRRya hanim yorumuma baslamadan once duygularinizi bu kadar samimi ve cesurca kaleme doktugunuz icin ben bir gamyun takipcisi olarak size ayrica tesekkur -ederim smile Resmi . Bence bir insanin fiziki degilde ruhen kendini hissetigi yasta olduguna inananlardanim. Ama bu anlamli yaziyi dile getirip kagida dokucek kadar da tecrube sahibi Üstad ve ustalarimizdan ogrenegimiz ve kazanacagimiz daha cok sey var lütfen sizde bu guzel enerjinizi ýasla alakalandirarak hem size sevenlerinizi uzmeyin hemde bize işik olmak dan bu kadar cabuk vazcayip kendinizi oyle hemen emekliye ayirmaya calismayin lutfen ; ) Efenim daha ilham alicagimiz cok sey var sizden : ) bu arada ben lafi uzatip kalan ilhaminizida yok etmeden satilarima son versem iyi olucak. Saygilarimi efenim Kaleminize omrunuze kaleminize saglik Esenliklerle kalin insallah iyi geceler diliyorum smile Resmi.
16 Temmuz 2021, 11.34
Sen çok yaşa emi MEMO...


Kendi yazdığım yazıdan beni şüphe ettirdin...Korkma emekliye filan ayrildığım yok...Daha uzun yıllar buradayım)))))

Yazdıklarımı okuyor olman hoşuma gitmiyor dersem inanma...Kal sağlıcaklasmile Resmi.
16 Temmuz 2021, 11.54
Aa bitmez mi efendim! Yaş 70 ise, örneğin bir mankenin, bir inşaat işçisinin,  işi tamamen bitmiştir. Azmetsinler bakalım, yapabilecekler mi işlerini :) Bu konuyu, meslekler üzerinden konumlandırır ve onlar üzerinden örnekler verirseniz, çıkarımınız çıkmaza çıkar :) Ki Agresif'in söylediği doğru, sanatçıların, bilim insanlarının ve bu tür uğraşları olan insanların yaş alması, herhangi işlerini yapmalarını engelleyici bir rahatsızlıkları yoksa, onları geriye değil, bilakis ileri götüren bir şey. Örnekleriniz tamamen yanlış maalesef. Ha bu örnekleri hiç vermeseydiniz; her yaşın ayrı bir güzelliği var, insan her yaşta işe yarayabilir, hayattan zevk alabilir, tadında parçalasaydınız olurdu bakın.


Şimdi bana da, yazı altında polemik sevmiyorum, buyurursanız; Agresif'e veremediğiniz cevabı, bana da verememiş olacaksınız. Polemik, kavga dövüş demek olmuyor. Bir fikir yazısı yazmışsınız ve cidden batmış yazı verdiğiniz örneklerle. Eleştiri alıyorsunuz, fikrinizi savunmalısınız haklı görüyorsanız kendinizi. Bekliyoruz :)


Ayrıca böyle sıradan, klasik bir konuyu herkes aynı şekilde yazabilir, illa alıntı olmayabilir. Varsa da çok ayıp olur .dddddddd Bu yazıyla ilgili değil ama iki seferdir bu tip yorumlara rastlıyorum: Alınabilir, çalınabilir, olsun, bak şöyle iyi bi şeye vesile oldu, vs. türünden... Bu gevrekliğe erişemiyorum ben. Öyle bir dünya yok. İzinsiz, adres göstermeden alıntı yapmak hırsızlıktır arkadaşlar, tekraren söylemiş olayım. Kaka şeyler onlar .p
16 Temmuz 2021, 12.32
Sıradan, batmış, klasik bir yazı için paralamayın kendinizi....Ama hakkınızı  yemek istemiyorum. Epeyce sabretmişsinız  gelesiye...Geldiniz, yazdınız , eleştirdinız, yıllardır bitmek bilmeyen öfkenizi kustunuz. En doğal hakkınız, çünkü burası sanal..Simdi uğurlar ola sayın Cezbe...Dersenız  ki cevap hakkı doğdu burası özgür bir platform yine yazabilirsinız)))) ancak kendiniz çalıp kendiniz söyleyeceksiniz şu andan itibaren.
17 Temmuz 2021, 01.21
Yeniden Selamlar saygilar Sayin zeRRa hanimcim cok tesekkur ederim bende. Sizde benim yorumlarlarima sabir gosterip zaman ayirdiginiz icin ve her seferinde hos goruyle karsilayip cevapladiginiz icin ayrica minnettarim size . 
17 Temmuz 2021, 08.42
Can arkadaşım B0RNOVA...Yaptığın ironi ve tespitlerın yerıne ulaşması dileklerımle. 

16MEMO....Saygılar bizden efendim:))))))
17 Temmuz 2021, 20.45
Şimdi bana da, yazı altında polemik sevmiyorum, buyurursanız; Agresif'e veremediğiniz cevabı, bana da verememiş olacaksınız.

:) 

Yazısına hakim değil ki eleştirilere cevap versin. Yazısında neyi neden anlattığını kendisi de bilmiyor ki cevap versin. 

Çünkü yazı çalıntı. Sadece o yazıda yer alan ana fikri dahi anlamadığı için azimdir heralde deyip yazmış da yazmış. :) 

Ama "ayyyy harika olmuşşşş" ve hatta " emmim de 70 de azimle odun kırıyordu üstüne 4. Evliliği yaptı azme bak" desek ayyyy teşekkür ederin denilirdi:) 

Arakçı ile istediği platformda istediği şekilde tartışmaya hazırım.. Tartışma sonunda azim aslında bir meyve de olabilir dedirtmezsem ne olayım :) 

Ayyy harik bir yazı olmuşşşşşç:) 
18 Temmuz 2021, 06.21
Yahu hagaten bildiğin aşırılmış. Okumamıştım ben Elif Ata'nın yazısını, bu kadar mı tesadüf olur. Verilen 4 örnek aynı!

 ""Demek ki Tolstoy bugün yaşıyor ve de 67 yaşında olsaydı belki bisiklet kullanmasını öğrenemeyecekti. Demek ki 70 yaşında Süleymaniye Camisini, 86 yaşında Selimiye Camisini yapan Mimar Sinan bugün o yaşlarda yaşıyor olsaydı bu muhteşem eserlerden mahrum kalacaktık. Demek ki dünyaca meşhur, Hıristiyanlığın en büyük kilisesi olarak bilinen Aziz Petrus Bazilikası’na 70 yaşındayken mimar olan ve ölene yani 89 yaşına kadar bu Bazilikanın yapımı ile uğraşan Michelangelo bugün yaşıyor olsaydı bu yapıyı göremeyecektik…

Bedenine ve ruhuna gerekli özeni gösteren, içinde yaşama, öğrenme, öğretme, faydalı olma gibi hislere sahip bütün insanlar için hiçbir şeyin “yaş”ı olamaz. İşte yukarda iki-üç örnek verdim. Ki bu örnekler bu kadarla sınırlı değil. Alman yazar Goethe, en bilinen eseri Faust’u yazdığında 82 yaşındaydı."""

Elif Ata- Elifata.com sitesi yazı başlığı Tolstoy'un Bisikleti1

Pess diyorum. Başka şeyler yazacaktım yoruma da bunu görünce midem bulandı. Bir de deniyor ki kusuyormuşum. Kusmayıp ne yapacaktım. Al kafana göre, cümleleri değiştir, kullan, anlamadığın için anlatama, biri eleştirince sayfadan kovala, cevap verme (vereme) polemik yap laf sokuştur, ağla-zırla. İyyyyyykk iykk.

Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın