gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

BLOG

Timur'un filleri

11 Nisan 2022, 15.14
A- A+

 Timur, namı diğer Timurlenk 8 Nisan 1336 tarihinde Özbekistan’ın Keş kentinde doğmuş bir abimiz. Klasik koç burcu erkeği: kaba ve fanatik, egoist, başkalarının duygularına duyarsız, dikkatsiz, önyargılı… (Google’dan kopyala yapıştır yapıyorum ama hayırlısı, koskoca Timur hakan hakkında yalan yanlış üfür… Demezler mi ulan sen misin bu memleketin zaptiyesi tarihçisi…)


Neyse Timur abi küçükken incir ağacına çıkarken kayıyor düşüyor ondan bir ayağı aksadığından mütevellit Timurlenk diyorlar. Aksak Timur’a karşılık geliyor ama ben aksi Timur olduğu konusunda iddialıyım. Asabi bir kimlik, pek eleştiri kabul etmiyor. Hatta hiç kabul etmiyor da ben pek diye yumuşattım. 25 yaşındayken Tümen beyliği yapıyor falan derken yavaş yavaş göze batmaya başlıyor. Başarılı bir komutan. Gel zaman git zaman 1402 de Ankara savaşını kazanan Timur han Anadolu üzerinde mutlak hâkimiyetini ilan ediyor.


 Rivayet o ki Timurlenk Anadolu’ya hâkimiyetinde savaş alanında en büyük destekçisi olan fillerini bakımsız kaldıklarından dolayı köylere tebaa sının yanına gönderiyor. Diyor ki; Fillerime iyi bakın karışmam! Diyor… Bunu da az da ben yumuşatmış olabilirim. Köylü biraz Anadolu’yu fetih etmenin gururu birazda mabat korkusuna fillere ver ediyor bakımı. Yemiyor yediriyor, içmiyor içiriyor. İhaleler vs hep bu fillerde… Dur la böyle değildi. Neyse ne işte köylü filleri durmadan besliyor.


Bu arada filler baya bir semiriyor. Filler semiriyor köylüler cılızlaşıyor, denklem bu şekilde orantılı olarak devam ediyor. Ama filler doymuyor. Köylü artık aç kalıyor. Yine rivayet o ki ne zaman ki köylünün biri la bu ne iştir, açız biz açççççççç! diyerekten feryat edecek olsa o köylü yok oluyor! Zindanlar soğuk, cam icat edilmediğinden rüzgâr feci esiyor cırcır yapıyor ve sair ve sair.


 Filler artık köylünün verdiği yemekten ottan saptan doymayınca tarlaları dahi talan etmeye başlıyor. Durum köylünün mabadında tuman durmayacak seviyeye gelince köylü diyor ki bir çözüm bulmamız lazım toplanalım. İyi güzel has hoş toplanıyorlar muhtarın evinde.
-mıhtar emmi neal olacak bu durum
-nealı var mı la kamil! gosgaca Timur hanın filleri
-e yani
-bakamadık diyemen
-filler çimenleri yiyoru desek
-filler depişir çimenler ezilir kamil
-neal edecez mıhtar
-bakamadık diyemen kamil! Öperler kamil öperler! Hepimizi öperler…


Çözüm var mı yok. Birisi ki (köylünün akıllılarından birisi) diyor ki bizim Hoca Nasrettin var, Timur ile de kanka! Vay babana rahmet aklınla çok yaşa falan filan derken Hoca Nasrettin i çağırıyorlar. Bu arada durum iyice ota sarıyor. Halk ottan başka yiyecek bir şey bulamıyor. Etin kilosu 150 akçe, domates halde 20 akçe pazarda 25, patates ki düşün patates! 10 akçe oluyor.


Neyse mevzu uzamasın Hoca Nasrettin kıramıyor halkı. Olmayacak dua ya amin der mi Hoca demez. Ama bakıyor mağduriyet var, Ya Hak diyerekten yola düşüyor. Sadece bir şart koşuyor, bana destek vereceksiniz. Koskoca Timur hanın yanına çıkarken diyeyim ki bana inanmıyorsan bak tebaan burada onlara sor diyeyim. Okey miyiz okeyiz.


Köylüden 50-60 kişilik bir grup Hoca Nasrettin ile beraber yola düşüyor. Biraz gidiyorlar 10 kişisi vay bacağım ağrıyor diyor yandan sıvışıyor, sonra diğer onu vay efendim yanlarım ağrıyor diyor uzuyor, vay oram ağrıyor vay buram ağrıyor derken Hoca Nasrettin saraya girdiğinde tek başına kalıyor.


Timur hürmet ediyor Hoca ya, buyur ediyor başköşeye. Hoca ıkınıyor sıkınıyor terliyor ama yok. Ağzından bir tek kelime çıkmıyor. Timur Buyur hocam dese de nafile. Hoca en sonunda zar zor derin bir nefes alıyor diyor ki
-seviyoruz filleri köy halkı memnun, iki fil daha verin olalım mecnun
Timur gülümseyerek bu teklifi kabul ediyor.


Hoca Nasrettin tekrardan düşüyor köyün yoluna. Muhtarın evinde köy halkı merakla Hocayı bekliyor.
Hoca oturuyor. Bir bardak ayranını getiriyorlar önüne
-Neal ettin hoca efendi
-Ya hu filleri falan boş verin de Timur handan daha iyisini mi bulacağız…Ne güzel demiş sarı saçlı mavi gözlü
‘’Uyuyan bir millet ya ölür ya köle olarak uyanır’’


Yazıdan bağımsız dip not: 6 bin iyi be ya  patron :):):):):)

YORUMLAR

15 Nisan 2022, 00.25

Dinlemeyi, düşlemeyi sevdik masallarda olanları. Bir manzarayı seyretmeyi sever gibi sevdik. Dışından sevdik...  Biz ne devdik ne de iyi yürekli fakir genç. ....... Bi şeyler bi şeyler daha...  Çok birikti her şey.  :)) 

Kalemine Sağlık Masalcı.

Bir masal daha bitti ve biz yine eridik yağmur altında. :)) 

Notunuz: Uyuyan blogcular uyanın gari...
15 Nisan 2022, 22.49

Ahhh ki ah; ne çok söylenecek söz var okuduğum şu satırların üzerine de...

 Rahmetli büyükannem geliyor aklıma.
''Boğaz kırk düğümdür kızım, kırk yutkunup bir konuşalım diye'' derdi.

Çaresizliğin hançeri sırtımızdayken, yazınızı okurken acı da olsa gülümseyebilmek... Bu da sizin marifetiniz ne diyeyim.

Sevgiyle kalın ve hep yazın emi
17 Mayıs 2022, 15.28
Hoca en doğrusunu yapmış
Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın