gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

BLOG

Oyezin

28 Ekim 2022, 12.50
A- A+

Öğlenin vaktinden an çaldığı çalmadığı belirsiz bir zaman katmanıydı. Gaen denizinin zemin kumunda yukarıda yüzen çocuklarını neşelendirmek için dip dalgası oluşturarak kayıyorlardı. Tıpkı diğer çocukların da anne babalarının o sıra yaptığı gibi.. Sepondia’da ismi Kayakçıların Dalgası olarak ünlenen bu oyun her ailenin haftalık eğlencesiydi. 

Di diyorum çünkü Oyezin ve Sutsu’nun çocuklarından, iki kız kardeşten ismi Xoisgrin olan kaçırıldıktan sonra Kayakçıların Dalgası oyununa Xoisgrin bulunana dek 18 Sinw yıl süresince ara verilmişti. Görülmüş duyulmuş bir şey değildi Sepondia’da bir çocuğun kaçırılması. Bunu kim ve neden yapsındı. İjiekton heyetinin toplanmasına karar verildi. 

İjiekton heyetinin kurucu atalarından birisi Oyezin’in 384’üncü anneannesiydi. Fuleht, yüz binlerce Sepondia’lının toplanıp oluşturdukları çemberin ortasında konuşmaya başladı. Fuleht deyince bir durmak gerekiyordu. Sipeintazfo’nun her karışında, Ritr’den Prikast’a kadar savaşmadığı diyar, tanımadığı dost ve düşman kalmamıştı. Çemberin ortasında 402 lof yükseğe çıkan ateşe bir el çırptı, dağılan kıvılcımları orada toplaşan Sepondia’lıların gözbebeklerine dağıttı.

Ve konuştu.

Sepondia, duyduğun benim. Hükmüm altında yaşamaya ant içen gezegenimin Kitakları, Dus’a yemin olsun ki Xoisgrin’i anne babasına getirmek için şimdi burada 11 savaşçı seçeceğiz.

Bu sözleri üzerine Oyezin’in kartalı Sontraj meşhur kar bulutunu oluşturdu. Tüm kitakların gözlerindeki alevi Oyezin’in gözlerinde kulaklarında ve ağzında topladı. Oyezin kollarını yanlara açtı, Sontraj kanatlarını açarak Oyezin'in ellerine koydu. Beyaz göz bebeklerinden çıkardığı kırmızı ateş halesi Oyezin'in su samurundan olan kaftanını yaktı. Kaftandan çıkan alevler Sutsu’nun kılıcına doğru süzülerek kılıcı tütsüledi. Uzaya atılmak için ok şekline büründü, Oyezin'e doğru uçtu.Oyezin oku yay ile fırlatmak istediyse de oku yatsız atmasını emreden komutan Fuleht’i dinledi, oku uzaya, Dus’un var olduğu katmana fırlattı. Beklemeye başladılar. Ok fırlatıldığı ateşle geri gelirse 11 savaşçı seçilecekti. Ok eğer ateşten yoksun yere düşerse Xoisgrin için kimsenin yapacak bir şeyi yok demekti.

 
Altıncı günün sabahında kulakların duyduğu en güzel tınılı ıslıklarla çemberin üzerine hızla düşen 4 ok gördüler. Birinci ok mogur ağacından oluşan yay ve ok (bu yay ve ok bizim zamanımızın bir çeşit yapay zeka versiyonunda sabinin göz komutları ile kendi kendisine gerilen ve busgant tesirli ok atan bir silah) biçiminde İnazrepeuin’nin saçına, ikincisi kara delik oluşturma özelliği olan Dohzrank mineralinden yapılmış bir kaykay biçiminde Or’un ayaklarına, üçüncüsü gerçekliği dillerde efsane olmaktan öteye geçmemiş Apikku evreninde rigeunik asidinde eritilip tava getirilen 300 enstrüman görümünde Tuxe’nin beline, dördüncüsü ise palmiye ağacına hem biçim hem de boy olarak benzeyen, fitili kopley urganından 2.800000 bin tane mum olarak Sutsu'nun sırtına kirpi kürkü biçiminde dolandı. 

Fuleht'in vaat ettiği 11 savaşçı yerine Dus sadece 4 savaşçı seçmişti. Sepondialılar homurdanmaya başladılar. Fuleht bunun üzerine, her bir başında 911 tane Eski Uzay kalıntılı kadim sihir taşıyan 19 başlı Epain isimli tavuskuşunu İjiekton heyetinin en yaşlısına doğru uçurmuş. Dus’un neden 11 değil de 4 savaşçıda karar aldığını öğrenmek ya da kalan 7 savaşçının hala seçilebilmesi gizli bir bilgiyle mi mümkün olacak. Bunların anlaşılabilmesi için Epain, İjiekton'un en bilgesine doğru uçmaya başladı.

--------------------------------------------- 
Gaen: Deniz

Sepondia: Gezegen

Kayakçıların Dalgası: Oyun

Oyezin: Anne

Sutsu: Baba

Xoisgrin: Oyezin ve Sutsu’nun kaçırılan kızı

Sinw: Sepondia’ya ısı ışık veren yıldız

18 Sinw yılı: 1 Sinw yılı, dünya gezegenimizin 1612 yılına eşit

İjiekton heyeti: Gaen’i paralel ikiye bölen bir bölgede yaşıyorlar

Fuleht: Sepondia’yı 5 yıldan beri yöneten idareci

Sipeintazfo: Sepondia’yı içinde var eden samanyolu

Ritr ve Prikast: Sipeintazfo’nun başka samanyollarına sınır olan iki ayrı uçtaki gezegenleri

Lof uzunluk birimi: Her bir lof uzunluğu bizim 10 metreye eşit

Kitak: Bizim birbirimize insan dememiz gibi onlar da kendilerine kitak diyorlar

Dus: Onların Tanrısı

Mogur ağacı: Evrenlerdeki tüm ruhları dallarında büyüten Dus’un ağacı

Dohzrank minerali: Dus, Gaen’i doldurduğu esnada, içinde yüzenlere sınırlı bir ölümsüzlük vermesi için anti madde seyrelterek ortaya çıkardığı Dohzrank mineralini Gaen’i yapışında kullandı. Bizim kullandığımız leke tutmaz kumaşlarda kullanılan teknolojinin 10 kademe üst bir ürünü. Mikro ölçeklerle oluşturduğu kara deliklerinin sahibine açtığı geçiş kapılarıyla savaşta avantaj sağlıyor.

Busgant tesiri: Ok fırlatıldıktan sonra düşmanların bilinçdışlarındaki travmalarını kolaj haline getirerek kendisini o manzaralar içinde saklama özelliği katıyor oka.

İnazrepuin: Xoisgrin’in kız kardeşi

Or: Fuleht’in kızı

Apikku evreni: Efsaneye göre, Dus geçici bir depresif sürecinde iken olaylı bir şekilde kavga ettiği arkadaşı Ashüre’nin sadece iho balından inşa ederek kurduğu bir evren.  

Rigeunik asidi: İçinde eritildiği madenlerden imal edilen silaha 2.6 milyon desibel ile ses çıkaran binlerce elektro bas gitar görünümü veriyor. 

Tuxe: Oyezin’in abisi

Kopley elementi: Sepondia oluşurken kitakların vazgeçilmesi olan 16 elementi eriyik tutarak gezegendeki tüm formlara hayat bahşediyor. 11666 lof yüksekliğinde olan ateşi ile Sipeintazfo'nun tamamında aktif hale gelmeleri işten bile olmayan binlerce yanardağa karşı ateş rüzgarı oluşturuyor.

Eski Uzay: Yine bir efsaneye göre Dus, kainatı inşa etmezden çok önceleri, Grilde Kainatının kurucusu olan babası Omadri tarafından gönderildiği Samanyolu Kurma Okulunda öğrendiği bilgilerle yetinemez olmuş. Diğer öğrencilerin notlarından izinsiz fikirler edinmiş. Topladığı bilgiler ile kendine ait bir samanyolu var edebileceğine inanarak çalışmaya başlamış. Bunu kısmen başarmış da. Ama ortaya çıkan uzay boşluğunda tuhaf varlıklar belirmiş. Dus'un bölükpörçük birleştirdiği bilgilerin oluşturdukları denklemler sihirli uzayı açığa çıkarmış. Eski Uzay’da ortaya çıkan sihirli varlıklar neredeyse az kalsın Grilde kainatını yok edeceklermiş ki Omadri son anda onu imha etmeyi başarmış.

YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış :( Yazık ama blog sahibi senin yorumunu bekliyor olabilir

Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın