gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

YARDIM

Tüm Yardım Başlıkları >
 

Karizma Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Karizma sitemiz içerisindeki üyelerimizin kullanım oranlarına ve sahip oldukları üstünlüklere göre belirlenen değerler bütünüdür.

Aşağıdaki kriterler baz alınarak karizma değeri hesaplanmaktadır.

 • Son 6 aylık çevrimiçi süreniz:  Son 6 aylık çevrimiçi sürenize göre karizma puanını kazanırsınız. Her oyunun çevrimiçi süresi ayrı olarak karizmaya etki ettiğinden, örneğin hem okey hem de bilardo salonunda bulunmak, sadece bir salonda bulunmaya göre iki kat fazla karizma kazandırır.

  Eğer, örneğin ayda her gün ortalama 4 saat okey oynamanız durumunda, bir ayda kazanacağınız karizma 27 iken, aynı zamanda bilardo da oynarsanız, kazanacağınız karizma 54 olur.

  Not: Tek bir oyundan kazanılan karizma 100'den, tüm oyunlardan kazanılan karizma 500'den fazla olamaz.

 • Resim sayısı: Her onaylı resim +5 karizma kazandırır. Örneğin, 5 onaylı resmi olan üyemiz +25 karizma kazanır.
 • Albüm resim sayısı: Her onaylı resim +0.1 karizma kazandırır. Örneğin, 100 onaylı resmi olan üyemiz +10 karizma kazanır. Albümlerden en fazla 100 karizma kazanılabilir.
 • Blog sayısı: Son iki yıldaki her onaylı blog +1 karizma kazandırır. Örneğin, son 2 yılda 10 onaylı blog yazısı olan üyemiz +10 karizma kazanır. Bloglardan 250'den daha fazla karizma kazanılamaz.

 • Yorum sayısı: Son 2 yıldaki her onaylı yorum, +0.2 karizma kazandırır. Yorum sayısı olarak hem blog yazılarına yapılan, hem de resimlere yapılan yorumlar sayılmaktadır. Örneğin, blog yazılarına 12 ve resimlere de toplam 8 yorum yapmış olan bir üyemiz 20 * 0.2 = +4 karizma kazanır. Yorumlardan, en fazla 100 karizma kazanılabilir.

 • Kimlik bilgileri: Görünür her kimlik bilgisi alanı +2 karizma kazandırır.  Örneğin, isim ve doğum tarihinin görünmesini isteyen üyelerimiz, +4 karizma kazanırlar.  (Üyelik bilgileriniz/Kimlik bilgileri kısmında ki bilgileri doğru şekilde güncelleyip, görünür hale getirmelisiniz)

 • Elit üyelik: Elit olan üyelerimiz +100 karizma kazanırlar.

 • Silver üyelik: Silver üye olan üyelerimiz +25 karizma kazanırlar.

 • Salon yöneticiliği: Salon yöneticisi olan yetkililerimiz +100 karizma kazanırlar.

 • Genel yöneticilik: Genel yöneticilerimiz +250 karizma kazanırlar.

 • Süper yöneticilik: Süper yöneticilerimiz +1000 karizma kazanırlar.

 • Çifte Karizma: Çifte karizma ile hesaplanan karizmanızı 2'ye katlarsınız. 2'ye katlandığı halde 25'in altında kalıyorsa, karizmanız 25'e yükseltilir. Çifte Karizma özelliğini Sanal Mağaza'dan alabilirsiniz. 

 • Oyun ve Puanlar: Puanlardan bir karizma kazanabilmek için öncelikle puana eklenecek oyunların puanının en az 10250 olması gerekmektedir.

  10250 üstü oyunlarda (kazanılan oyun * 0.5 - kaybedilen oyun * 0.5 - yarım bırakılan oyun * 0.7 - düştüğünüz oyun sayısı * 0.6) şeklinde hesaplanarak toplam karizma değerine etki etmektedir.

  Örnek olarak kazanılan oyun = 300, kaybedilen oyun = 100, yarım oyun ise 30 ise;

  (300*0.5 = 150) - (100*0.5 = 50) - (30*0.7 = 21) = +79 olarak etki etmektedir.

  Bir oyundan puan nedeni ile kazanılan karizma 1000'den, tüm oyunlardan puan nedeni ile kazanılan karizma 5000'den fazla olamaz.

NOT: Karizmanızın güncellenmesi için, siteden çıkıp tekrar giriş yapmalısınız. Karizmanız 25'in altında ise, Sanal Mağaza'dan Çifte Karizma ürünü alıp hemen 25'e tamamlayabilirsiniz. Üstelik Çifte Karizma ile karizmanızı 2'ye de katlarsınız.