gamyun.net'i doğru görüntüleyebilmek için tarayıcını güncellemelisin, güncelleyemiyorsan başka bir tarayıcıyı ücretsiz yükleyebilirsin.

BLOG

Yazdım işte öylesine....

19 Temmuz 2021, 21.50
A- A+

Yine bir bayram arifesi ve canlanan çocukluğum. Ruganın kendine has kokusu yastıgımın yanı başında buram buram her nefeste içime dolarken uyumaya çalışan minik ben. Bayramın olmazsa olmazı ayakkabı yatagın baş ucunda yerini alırken,  askıdaki yeni giysi muhtemelen oda kapısında asılı. Bayramdan bir gün önce yapılan bayram baklavası heyacanla şerbetlenmeyi bekliyor mutfakta. Baklava heyecanlanır mı demeyin. Neden heyecanlanmasın ki yarın bayram.

Neyse nerede kalmıştık hah bayramlar. Bir hafta önceden başlar bizim topraklarda bayram telaşı. İster büyük şehir de ister ucra bir köyde olun tüm kadınlar temizlik yapar misal. Milli temizlik günleridir bayramlar ve ülke buram buram çamaşır suyu vs kokar. Ruhlar temizlenir mi bilmem de evler tertemiz olur. Ruh ne alaka diyeceksiniz. Az önce bir haber okudum onun etkisi sanırım aldırmayın.

İnsan yaşlandıkça sanırım  büyüklerin agzından duymaya alıştıgımız o eski nakarat; çıkıp saklandıgı yerden agzına yerleşiveriyor insanın. Ve başlıyorsunuz ah ah nerde o eski bayramlar demeye. Pandemiyi bir kenara koyacak olursak. Aslında degişen bayramlardan ziyade insanın ta kendisi. Elini öpecek büyük kalmadıgında ve birileri bayram için size bir şeyler alıp süpriz yapmıyorsa o havaya giremiyorsunuz bir türlü. Çocuklar içinse bayram aynı bayram ve aynı o tatlı masum telaş var yüzlerinde. Tıpkı bizim çocukluğumuzda yaptıgımız gibi kimden ne kadar harçlık gelir diye düşünmekteler. Yahu bize harçlıkta veren yok iyimi gelde nerede o eski bayramlar deme.

Yazı bahane olsun cümleten bayramınızı kutlarım gamyun ahalisi... Yazma nedenimde bu zaten:) Ve  dilerim birbirinizi kırmadığınız , gönüller alacagınız, kırgınlıkların son buldugu bayram gibi bayram yaşayın...

YORUMLAR

20 Temmuz 2021, 19.15
Nerde o eski "....." bu uzar gider.
Ayakkabı yatağın baş ucunda yerini alırken umarım bu hep devam eder..
Baklava heyecanlanır mı diyemem o da beni görünce bir titrer :)

İyi bayramlar dilerim.
Yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ yapmalısın